Uciszenie burzy

Opisana przez Ewangelistę scena jest bardzo symboliczna. Przeprawa na drugą stronę jeziora jest obrazem naszego życia – przeprawy na drugi brzeg, do życia w niebie. Apostołowie w tę długą i trudną podróż zabrali z sobą Jezusa. Najważniejsze jest to, aby zabrać ze sobą Pana, zrobić dla Niego miejsce pośród nas i pozwolić Mu czuć się jak najlepiej. To także może oznaczać ten głęboki sen Jezusa.


Kiedy łódź odbiła od brzegu nagle zerwała się gwałtowna burza. Bardzo często w naszym życiu zdarza się tak, że nagle przychodzą różne burze. Wszystko jest dobrze, spokojnie, a nagle jakaś wiadomość, sytuacja wyprowadza nas z równowagi, napełnia lękiem. Choroba, problemy w pracy czy jej brak, jakieś trudności w rodzinie, problemy wychowawcze. Różne doświadczenia mogą być jak ten wicher i fale silnie uderzające o łódź naszego życia i napełniające ją. Trzeba wówczas pamiętać, że Jezus jest i przy Nim nic złego nas nie spotka. Nasza łódź nie pogrąży się w odmętach ani nie zatoniemy, bo On jest w łodzi naszego życia, nawet jeżeli czasem mamy wrażenie, że śpi. Trzeba tylko ufać Jezusowi!


Może znamy takie opowiadanie, które jest piękną ilustracją zaufania. Po wzburzonym Morzu Północnym płynie duży statek. Zaniepokojeni pasażerowie w napięciu obserwują rosnące fale, które coraz silniej uderzają o burty. Tylko najodważniejsi ośmielają się co pewien czas wyjść na pokład. Sztorm wzmaga się coraz bardziej. Kilka przerażonych osób wbiega do kabiny kapitana. jest tu tylko czteroletni jego syn. Porozkładał zabawki w kąciku i beztrosko je układa. Odrywa na chwilę wzrok od zabawek , a widząc przerażone twarze ze zdumieniem pyta; Co się stało? Jak to? Nie czujesz jak rzuca statkiem? Nie wiesz, że możemy utonąć? A czy na statku jest mój tatuś –z lekkim niepokojem pyta dziecko. Jest – pada odpowiedź. To nie musimy się niczego bać – z uśmiechem mówi chłopiec i znów spokojnie pochyla się nad swoimi zabawkami.


Jezus pyta dziś każdego z nas: Czy wierzysz i ufasz Mi? Czy masz wobec mnie prostotę i ufność dziecka? Jeśli ufasz – nawet najstraszniejsze burze nie zatopią cię. Mocna wiara w obecność Pana pozwoli nam zawsze skutecznie przeciwstawić się powstającym zagrożeniom.