Przygotowania do procesji Bożego Ciała

W naszej parafii kilka lat temu pojawił się wyjątkowy zwyczaj dekorowania trasy procesji Bożego Ciała przez parafian.
Inicjatorem tej akcji jest ojciec Romuald Gościewski OCD.
W sam dzień uroczystości, o godzinie 5.00 rano gdy większość jeszcze smacznie spała, grupa osób z każdej miejscowości parafii, wstała by przygotować drogi na przejście Pana Jezusa. Każda miejscowość, jak co roku, wyznaczony ma jeden fragment trasy procesji. Na stalowe formy w kształcie kwiatów, wysypane zostały zafarbowane trociny. W ciągu około dwóch-trzech godzin efekty były już widoczne, choć przygotowania do wykonania dekoracji trwają nieco dłużej.
Tradycyjnie do stworzenia tego typu dywanów wykorzystywane są kwiaty. W naszej parafii natomiast stosujemy inny produkt, są to trociny i wióra, które kilka dni wcześniej zafarbowane zostały farbami do tkanin. Do przygotowania dywanu użyto około 100 worków drewnianych ścinków. W proces farbowania zaangażowali się parafianie z sołectw należących do parafii.
Najpierw do wiadra z gorącą wodą, wsypywano barwnik, następnie woda została wylana na plandeki z trocinami i dokładnie wymieszana. Po wymieszaniu zafarbowane trociny wkładaliśmy do worków.
Praca była żmudna ale efekt końcowy robił wrażenie. Działanie to było także doskonałą okazją do integracji parafian.
Wszystkim zaangażowanym serdecznie dziękujemy, a w szczególności pomysłodawcy ojcu Romuladowi.

Karolina Smelcerz