Konkurs „Wszystkich Świętych” „Świętymi bądźcie, bo ja jestem święty, Pan, Bóg wasz!” Kpł 19,2

W niedzielę 3 listopada 2019 roku po Mszy św. o godz. 9.30 w Parafii Zwiastowania Pańskiego w Piotrkowicach odbył się konkurs „Wszystkich Świętych”.

Sama Uroczystość przypada zawsze 1 listopada. W konkursie wzięło udział 27 uczestników – uczniów szkoły z Piotrkowic i Włoszczowic oraz dorośli. Orszak świętych, wraz ze służbą liturgiczną i celebransem, wszedł uroczyście do kościoła. Tego dnia nietrudno było zauważyć, że w kościele jest większa niż zwykle liczba wiernych. W końcu każdy chciał zobaczyć tylu świętych jednocześnie, a może i nawet posłuchać o sekrecie świętości. Jury w składzie: przewodnicząca mgr Joanna Długosz oraz mgr Aleksandra Praśkiewicz i mgr Justyna Siołek oceniali: jakość prezentacji słownej, choreografię , opanowanie pamięciowe tekstu o świętym, pewność siębie, kontakt z widownią, wygląd zewnętrzny, wykonanie  i staranność stroju, a także posiadanie atrybutu, po którym często można rozpoznać świętego. Wśród licznego orszaku były postaci biblijne ze Starego Testamentu jak: królowa Estera, królowa Saby, król Dawid. Także postaci współczesne Panu Jezusowi jak: św. Józef opiekun św. Rodziny , Maria i Marta siostry Łazarza, u których często gościł Pan Jezus, św. Weronika z drogi krzyżowej.

Uczestnicy wcielili się również w najmłodszych świętych,  tzn. ostatnio kanonizowanych. Wśród nich byli: św. Regina, św. Joanna Beretta Mola, św. Helena, św. Faustyna Kowalska, św. Krzysztof, św. Dominik Savio, św. Agnieszka, czy św.  Jan Paweł II  – patron naszej szkoły w Piotrkowicach. Jury po prezentacji świętych, po naradzie ogłosiło werdykt w trzech kategoriach po trzy miejsca w każdej grupie wiekowej. Co przedstawia się następująco:

Grupa wiekowaI miejsceII miejsceIII miejsce
NajmłodsiBartek Kotarzewski
z Włoszczowic
za prezentację św. Huberta
Wiktor Siołek
za prezentację
św. Proroka Eliasza
Nikola Więcek
za prezentację
św. Filomeny
Młodzież szkolnaAmelia Kuranda
za prezentację
św. Jadwigi Andegaweńskiej
Mateusz Moskwa
za prezentację
św. Mateusza ewangelisty
Dominika Salwa
za prezentację
św. Kingi
DorośliDorota Serhej
za prezentację
św. Matki Teresy z Kalkuty
Marcin Gola
za prezentację
św. Szarbela z Libanu
Karolina Kobus
za prezentację
św. Teresy z Lisieux

Wszyscy laureaci zostali nagrodzeni pamiątkowymi albumami, młodsi figurkami świętych, a pozostali otrzymali Dyplomy Uczestnika oraz słodycze. Dziękujemy wszystkim zaangażowanym, proboszczowi za ufundowanie nagród, jurorom za ocenę, rodzicom za przygotowanie odpowiednich strojów, scholi za śpiew. Zapraszamy już za rok o tej samej porze. 

o. Romuald Gościewski